Uzun ve Kısa Vadede Kripto Para: Bitcoin’in Taproot Yükseltmesinin Önemi

Öncelikle Bitcoin’in bir teknoloji olduğunu hatırlatalım. Ayrıca gelecek günlerde Dogecoin’in durumu ne olacak?

Twitter’ı çevreleyen yeşil kareleri fark etmişseniz, Bitcoin için tavsiye edilen “Taproot Yükseltmesi ” ne destek amaçlı işaretler olduğu düşünülebilir.
Peki Taproot’u önemli kılan nedir?
Taproot’un önemi; Bitcoin’in bir teknoloji olduğunu bize hatırlatmasından gelir.

Tavsiye Edilen Taproot Yükseltmesinin Temel Faydaları Neler Olacak?

Yükseltilmiş Gizlilik

Bunun anlamı, çoklu imza gerektiren veya gecikmeli serbest bırakma gibi karmaşık işlemleri, zincir üzerindeki ayak izleri bakımından basit işlemlerden ayırt edilemez bir hale getirecek.

Daha Düşük Ücretlendirme

Karmaşık işlemlerin azalmasıyla birlikte, verilerin kaplayacağı alanın azalması işlem maliyetlerinin düşmesine neden olacak.

Daha Fazla Esneklik

Yeni imza formatıyla birlikte, Bitcon’deki akıllı sözleşmenin işlevselliği daha da artacak, kullanıcıları işlem koşullarındaki karmaşıklığı arttırmasını daha kolay ve ucuz bir hale getirecek.

Lightning Desteği

Taproot sayesinde, Lightning Network üzerinde yapılan işlemler daha ucuz, daha esnek ve daha özel bir hal alacak. Lightning Network, toplu halde periyodik olarak Bitcoin blok zincirine bağlanan daha hızlı ve daha ölçeklenebilir ödemelere olanak tanıyan, nihai Bitcoin güvenliği sunarken hızı ve potansiyel iş hacmini arttıran bir “katman 2” çözümüdür.

Mantıklı Bir Adım

Yukarıda açıklanan nedenlerden ötürü Taproot, 2017’deki blok büyüklüğünün artmasından itibaren Bitcoin ağına yapılan en önemli yükseltmedir. Bitcoin yükseltmelerinin göreceli sıklığı, ana özelliklerinden birini vurgular: Sağlamlık.

Bitcoin’de herhangi bir değişiklik yapmak zordur. Bunun en önemli nedeni, hangi değişikliklerin uygulanacağına karar verebilecek “sorumlu” kimsenin olmaması. Ve böylesine farklı ve dağınık bir katılımcı grubu arasında fikir birliğine varmak, en hafif tabirle bir meydan okumadır. Taproot’un az çok oybirliğiyle desteklenmesi, bu güncellemenin ne kadar önemli olduğunun da göstergesi aslında.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *