Kripto para nedir?

Kripto Para nedir?

Son zamanlarda oldukça popüler bir şey olan kripto para piyasasına girmeye karar verdiniz ancak kripto paranın ne olduğunu bilmiyor musunuz? Öyleyse tam olarak doğru yerdesiniz. Sizlere kripto paranın ne olduğunu detaylı şekilde anlatacağız.

Kripto para, mallar ve hizmetler için çevrimiçi olarak değiştirilebilen bir ödeme şeklidir. Birçok şirket, genellikle Coin adı verilen kendi para birimlerini çıkarmıştır ve bunlar, şirketin sağladığı mal veya hizmet için özel olarak takas edilebilir şeylerdir. Bunları, bir kumarhanenin çipleri gibi düşünebilirsiniz. Hizmet almak için paranızın karşılığı kadar bir çipi satın almak zorundasınız. Ardından hizmetinizi aldıktan sonra çipleri geri vererek karşılığında değeri kadar paranızı geri alabilirsiniz.

Kripto para birimleri, Blockchain adı verilen bir teknoloji kullanarak çalışır. Blockchain, işlemleri yöneten ve kaydeden birçok bilgisayara yayılmış merkezi olmayan bir teknolojidir. Bu teknolojinin cazibesinin bir kısmı ise güvenliğidir. Merkezinin olmaması kripto paraları neredeyse takip edilemez yapmaktadır. Umarız, kripto para nedir sorusunu aklınızda silmişizdir.

Piyasa değerine göre en değerli kripto paralar hangileridir?

Kripto ParaPiyasa Değeri
Bitcoin (BTC) 345,1 milyar dolar
Ethereum (ETH)70,2 milyar dolar
XRP30,8 milyar dolar
Tether18,6 milyar dolar
Bitcoin Cash6,6 milyar dolar
Chainlink6,3 milyar dolar
Litecoin6 milyar dolar
Cardano5,3 milyar dolar
Polkadot3,3 milyar dolar
Binance Coin3,8 milyar dolar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *